305/2015 Sb. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů

305/2015 Sb.VYHLÁŠKAČeského báňského úřaduze dne 2. listopadu 2015,kterou se mění vyhláška č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů
Český báňský úřad stanoví podle § 6 odst. 6 písm. a) a § 7 odst. 9 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění zákona č. 542/1991 Sb.:
Čl. I
Vyhláška č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě, ve znění vyhlášky č. 87/2006 Sb. a vyhlášky č. 379/2012 Sb., se mění takto:
1. V § 6 odst. 1 písmeno b) včetně poznámky pod čarou č. 6 zní:"b) zajišťuje poskytnutí první pomoci v podzemí, na plynujících dolech II. třídy nebezpečí odbornou první pomoc 6).
------------------------------------------------------------------
6) Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů.".
2. V § 10 odst. 2 se slova "resuscitační sanitní vozidlo a" zrušují.
3. V § 12 odstavec 4 zní:
"(4) Pro každý kyslíkový dýchací přístroj je nutné mít připraveny nejméně 3 náhradní pohlcovače CO& 2 (dále jen "pohlcovač") a 3 náhradní naplněné tlakové láhve. Pro každý vzduchový dýchací přístroj je nutné mít připraveny 3 náhradní naplněné tlakové láhve. K plnění tlakových láhví pro kyslíkové dýchací přístroje lze použít kyslík pro dýchání nebo dýchací směs určenou výrobcem dýchacího přístroje a pro vzduchové dýchací přístroje hygienicky nezávadný vzduch, popřípadě jinou hygienicky nezávadnou fyziologickou dýchací směs. K plnění tlakových láhví pro oživovací přístroje je možné použít pouze dýchací směs určenou výrobcem.".
4. V § 15 písmeno d) včetně poznámky pod čarou č. 21 zní:"d) lékaři s kvalifikací báňského záchranáře a zdravotničtí záchranáři 21) s kvalifikací báňského záchranáře (dále jen "lékaři a zdravotničtí záchranáři"),
------------------------------------------------------------------
21) Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů.Zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů.".
5. V § 16 odst. 2 se číslo "5 %" nahrazuje číslem "4 %".
6. V § 18 odstavec 2 včetně poznámky pod čarou č. 12 zní:
"(2) Zdravotní způsobilost posuzuje a lékařský posudek vydává poskytovatel pracovnělékařských služeb 12), s nímž má zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu.
------------------------------------------------------------------
12) Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů.".
Poznámka pod čarou č. 13 se zrušuje.
7. V § 18 odstavec 4 včetně poznámky pod čarou č. 14 zní:
"(4) Báňský záchranář nemůže plnit úkoly báňské záchranné služby, pokuda) se nepodrobí podle právních předpisů upravujících posuzování zdravotní způsobilosti k práci 14) periodické pracovnělékařské prohlídce alespoň jednou za rok,b) se nepodrobí mimořádné lékařské prohlídce, je-li důvodné podezření, že změnou jeho zdravotního stavu došlo ke změně zdravotní způsobilosti k vykonávané činnosti, neboc) na základě provedené prohlídky byl vydán lékařský posudek se závěrem, že není způsobilý k výkonu činnosti báňského záchranáře.
------------------------------------------------------------------
14) Zákon č. 373/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů.Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče).".
8. V § 18 odstavec 5 zní:
"(5) Báňský záchranář si udržuje odbornou způsobilost tím, že nejméně jednou za čtvrtletí absolvuje školení a praktický výcvik v rozsahu 1 směny. Tento výcvik zahrnuje i používání dýchacího přístroje v dýmnici a nácvik použití oživovacího přístroje; báňští záchranáři pracující na uhelném dole absolvují v rámci tohoto výcviku také pobyt v tepelné komoře. Jednou za kalendářní rok lze tento výcvik nahradit účastí v zásahu s použitím dýchacích přístrojů. Místo výkonu praktického výcviku a jeho podmínky se řídí výcvikovým řádem hlavní báňské záchranné stanice (§ 30).".
9. V § 18 se odstavce 6 a 7 zrušují.
Dosavadní odstavec 8 se označuje jako odstavec 6.
10. V § 20 odstavec 1 včetně poznámky pod čarou č. 15 zní:
"(1) Hlavním mechanikem hlavní báňské záchranné stanice a jeho zástupcem může být báňský záchranář, který má vysokoškolské vzdělání získané úspěšným ukončením alespoň bakalářského studijního programu v oblasti technických věd strojního, popřípadě elektrotechnického zaměření, s nejméně čtyřletou odbornou praxí, z toho nejméně dvouletou záchranářskou praxí; v případě zaměstnance se středním vzděláním s maturitní zkouškou 15) v oblasti hornictví nebo jiného technického oboru se požadavek odborné i záchranářské praxe zvyšuje na dvojnásobek.
------------------------------------------------------------------
15) Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.".
11. V § 21 odstavec 1 včetně poznámky pod čarou č. 10 zní:
"(1) Vedoucím závodní báňské záchranné stanice a jeho zástupcem může být jen báňský záchranář, který má odbornou kvalifikaci získanou absolvováním středního vzdělání s maturitní zkouškou v oblasti hornictví nebo jiného technického oboru, odbornou praxi při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem 6 let, z toho nejméně dvouletou praxi v báňském záchranném sboru, a úspěšně vykonal zkoušku z báňského záchranářství před komisí obvodního báňského úřadu 10); v případě vysokoškolského vzdělání v předmětné oblasti se požadavek na odbornou praxi snižuje na polovinu. Při ověřování odborné způsobilosti se postupuje podle zvláštního právního předpisu 3a).
------------------------------------------------------------------
10) § 41 odst. 1 písm. d) zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů.".
12. V § 27 písmeno c) zní:"c) zajištění poskytnutí první pomoci v podzemí, na plynujících dolech II. třídy nebezpečí odborné první pomoci a".
13. V § 31 odstavec 5 zní:
"(5) Velitel báňského záchranného sborua) povolává a určuje čety, popřípadě i jednotlivé báňské záchranáře k plnění úkolů,b) určuje rozmístění základen a jejich velitele,c) zajišťuje plnění příkazů vedoucího likvidace havárie,d) rozhoduje o typu dýchacího přístroje, který má být v zásahu použit, a o jeho úpravě z hlediska délky jeho ochranné doby,e) rozhoduje o přítomnosti mechanika a lékaře nebo zdravotnického záchranáře na základně a určuje jejich úkoly,f) rozhoduje o zřízení záchranářských hlídek; jednočlenná hlídka může být jen v místě, odkud je přímé spojení s velitelem základny nebo s velitelem báňského záchranného sboru.".
14. V § 32 se odstavec 5 zrušuje.
Dosavadní odstavce 6 a 7 se označují jako odstavce 5 a 6.
15. V § 34 odst. 3 se věta druhá nahrazuje větou "Po provedení záchranářské kontroly četař provádí u všech členů čety četařskou kontrolu dýchacích přístrojů (dále jen "četařská kontrola").".
16. V § 34 odstavec 6 zní:
"(6) Četař může nařídit návrat čety na základnu; rozhodne tak vždy, jestliže u kteréhokoli báňského záchranáře v četě došlo k poruše dýchacího přístroje, úrazu nebo k projevům zdravotních potíží nebo jestliže zásoba kyslíku, vzduchu nebo dýchací směsi v tlakové láhvi kteréhokoliv dýchacího přístroje poklesla natolik, že by neumožňovala bezpečný návrat na základnu.".
17. § 36 se včetně nadpisu a poznámky pod čarou č. 17 zrušuje.
18. V § 37 odst. 4 se věta třetí zrušuje.
19. V § 39 odst. 6 se slova " , popřípadě ústenkou, je-li použití ústenky dovoleno" zrušují.
20. V § 39 odst. 12 se slova "stanoví příloha č. 1 této vyhlášky; další vybavení čety" zrušují.
21. V § 43 písm. a) se část druhé věty za středníkem včetně středníku zrušuje.
22. V § 43 písm. b) se věty druhá a třetí zrušují.
23. § 44 včetně nadpisu zní:
"§ 44
Zásah ve ztížených mikroklimatických podmínkách
Doba zásahu báňských záchranářů ve ztížených mikroklimatických podmínkách se řídí služebním řádem hlavní báňské záchranné stanice.".
24. V § 46 odstavec 4 zní:
"(4) Dekompresní časy na zastávkách a celková doba pobytu pod hladinou při zásahu se řídí služebním řádem hlavní báňské záchranné stanice.".
25. V § 49 odst. 1 písmeno e) se slova "a ústenek" zrušují.
26. V § 49 odst. 1 se písmeno h) zrušuje.
Dosavadní písmena i) až n) se označují jako písmena h) až m).
27. V § 49 odstavec 4 včetně poznámky pod čarou č. 20 zní:
"(4) Báňská záchranná stanice uchovává doklady a záznamy 20) uvedené v odstavci 1 písm. a) 10 let od ukončení činnosti báňského záchranáře v báňském záchranném sboru, v odstavci 1 písm. b) až l) rok po uplynutí platnosti dokladu a v odstavci 1 písm. m) 10 let od ukončení roku, ve kterém byla činnost provedena.
------------------------------------------------------------------
20) Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.".
28. Přílohy č. 13 se zrušují.
Čl. II
Tato vyhláška byla oznámena v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2015/1535 ze dne 9. září 2015 o postupu při poskytování informací v oblasti technických předpisů a předpisů pro služby informační společnosti.
Čl. IIIÚčinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. prosince 2015.
Předseda:
Ing. Štemberka v. r.
******************************************************************